Zapalenie prostaty
Zapalenie prostaty (inaczej gruczołu krokowego) to częste schorzenie dotykające mężczyzn w przedziale wiekowym 20-50 lat.
Wyróżniamy postacie:
- ostrą: charakteryzuje się silnymi dolegliwościami bólowymi w kroczu, w okolicach odbytu, podbrzusza, gorączką, trudnościami w oddawaniu moczu, częstomoczem
- przewlekłą: towarzyszą jej trwające tygodniami a nawet miesiącami niecharakterystyczne tępe bóle podbrzusza, jąder, krocza, trudności w oddawaniu moczu: wąski, leniwy strumień, częstomocz dzienny i nocny, zaburzenia erekcji, czasami przedwczesny wytrysk.
W urologii stosuje się klasyfikację zapaleń stercza składająca się z 5 następujących typów:
- Typ I – Ostre bakteryjne zapalenie stercza
- Typ II – Przewlekłe bakteryjne zapalenie stercza, charakteryzujące się nawrotowymi infekcjami układu moczowego
- Typ III A – Zapalny, przewlekły zespół bólowy miednicy
- Typ III B – Niezapalny przewlekły zespół bólowy miednicy (prostatodynia)
- Typ IV – Bezobjawowe zapalenie stercza – stwierdzanie przypadkowo w badaniu histopatologicznym.
Diagnoza
Postawienie diagnozy w przypadku postaci ostrej najczęściej nie sprawia trudności prowadzącemu urologowi: polega na zebraniu szczegółowego wywiadu, badaniu przez odbyt: gruczoł krokowy jest powiększony, rozpulchniony, bolesny przy palpacji. Najczęściej wykonywane badania laboratoryjne to: morfologia, CRP, PSA, posiew moczu i nasienia, z badań obrazowych :USG dróg moczowych i prostaty.
Postawienie diagnozy w postaci przewlekłej nie jest już takie proste, poza kompletem badań wykonywanych jak w ostrym przypadku schorzenia wykonuje się dodatkowe badania bakteriologiczne takie jak wymaz z cewki moczowej oraz najbardziej czuły: test 4 szkalnek Mearesa -Stameya ( badanie jest rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Urologicznie )
Test Mearesa -Stameya polega na wykonaniu posiewu moczu z 4 próbek pobranych podczas wizyty urologicznej:
- początkowe 5-10 ml moczu: reprezentuje florę cewki moczowej
- środkowy strumień moczu : reprezentuję florę moczu z pęcherza
- wydzielina stercza (pobranie materiału po masażu stercza, który wykonywany jest przez lekarza urologa podczas badania) : reprezentuję florę gruczołu krokowego
- 2-3 ml moczu pobranego z początkowego strumienia (po masażu stercza) : reprezentuję florę gruczołu krokowego
Wyniki badania bakteriologicznego pobranych próbek moczu pozwalają wskazać poziom dróg moczowych objętych infekcją, wykryć utajone formy zakażenia, w końcu rozróżnić formę bakteryjną od niebakteryjnego zapalanie gruczołu krokowego.
Terapia
- w postaci ostrej zapalenia prostaty oraz potwierdzonej bakteryjnej: stosujemy długotrwałą ( zwykle 4 do 6 tygodni) antybiotykoterapię, leki przeciwzapalne, w razie potrzeby przeciwbólowe, leki poprawiające oddawanie moczu jak L – blokery.
- w postaci przewlekłej zapalenia prostaty nawet w przypadku wyeliminowania czynnika infekcyjnego mogą utrzymywać się się dolegliwości bólowe, zaburzenia oddawania moczu , zaburzenia erekcji. W takich przypadkach nadzieję przynoszą tzw. metody niekonwencjonalne i fizjoterapia.
W Centrum Medycznym Kapelanka ( CMK ) zajmujemy się kompleksową diagnostyką i leczeniem przewlekłego zapalenia prostaty.
ESWT-TERAPIA ZOGNISKOWANĄ, POZAUSTROJOWĄ FALĄ UDERZENIOWĄ
Jest to najnowocześniejszą metoda stosowana obecnie w przewlekłej , objawowej formie zapalenia prostaty. W trakcie sesji zabiegowej lekarz urolog używa specjalistycznego urządzenia generującego akustyczne fale uderzeniowe dobranej częstotliwości i mocy. Fale terapeutyczne aplikowane są przezskórnie za pomocą głowicy przykładanej w obszarze krocza pacjenta. Na skutek działania fal poprawione zostaje ukrwienie gruczołu krokowego, dezintegracji podlegają drobne złogi gromadzące się w prostacie, co pozwala na znamienne zmniejszenie dolegliwości związanych z chorobą.
ESWT W PRZEWLEKŁYM ZAPALENIU PROSTATY
- Wskazania: przewlekła postać z dolegliwościami opornymi na konwencjonalne formy leczenia
- Kto wykonuje zabieg: urolog
- Znieczulenie: zabieg bezbolesny
- Czas trwania zabiegu: 20 min./ minimum 4 sesje w odstępach cotygodniowych/ możliwość powtarzania serii terapeutycznych
- Zalety:
-Bezpieczna, bezinwazyjna i bezbolesna forma leczenia.
-Redukcja dolegliwości bólowych.
-Redukcja częstotliwości oddawania moczu oraz poprawa strumienia moczu w trakcie mikcji
-Zahamowanie progresji choroby
-Zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych.
Przeciwwskazania:
- zaburzenia krzepnięcia
- stosowane leki przeciwkrzepliwe ( do konsultacji z lekarzem)
- ostre stany zapalne
- zmiany nowotworowe
- polineuropatia
- stosowanie leków sterydowych
- ciężkie uszkodzenie mięśnia sercowego, wysokie ciśnienie tętnicze, rozrusznik
- ciężka astma oskrzelowa
Powikłania:
- obrzęk
- podbiegnięcia krwawe
- uszkodzenie skóry u pacjentów stosujących sterydy
- przejściowa przeczulica lub niedoczulica objętej terapią skóry
ELEKTROSTYMULACJA MIĘŚNI DNA MIEDNICY ( evoStim E )
Spośród wielu czynników fizycznych najczęściej aplikowanych w zabiegach terapeutycznych należy na pierwszym miejscu wymienić prąd elektryczny. Elektrostymulacja przy użyciu specjalistycznego sprzętu w algorytmie przewlekłego bólu miednicy jako samodzielna metoda lub w połączeniu z innymi niekonwencjonalnymi pozwala znacznie zmniejszyć uporczywe dolegliwości bólowe towarzyszące przewlekłemu zapaleniu prostaty.
Indywidualne dobranie przez urologa natężenia prądu stymulującego, jego częstotliwości oraz profilu impulsu na naszym urządzeniu z zastosowaniem sondy doodbytniczej zagwarantuje znakomity efekt leczniczy.
- Wskazania: zespół przewlekłego bólu miednicy , zespół przewlekłego bólu miednicy z nietrzymaniem moczu
- Kto wykonuje zabieg: urolog
- Znieczulenie: zabieg bezbolesny
- Czas trwania zabiegu: 20 min./ minimum 4 sesje w odstępach cotygodniowych/ możliwość powtarzania serii terapeutycznych