Choroby dermatologiczne prącia
Kłykciny kończyste to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Wywoływane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) kalafiorowate twory, choć zwykle łagodne i często samoistnie ustępujące, rzadko mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, prącia, odbytu czy gardła. U mężczyzn lokalizują się najczęściej w rowku zażołędnym, wewnętrznej blaszce napletka, rzadziej na skórze prącia oraz moszny.
Przyczyną powstawania kłykcin kończystych jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus – HPV), głównie typami 6 i 11 (>95% przypadków). W wyniku koinfekcji w brodawkach płciowych może występować wiele typów HPV, w tym typy onkogenne (mające duży potencjał wywołani nowotworu złośliwego), takie jak 16 i 18.
Diagnostyka: specyfikacja wirusa HPV-wymaz ze zmian, badanie genetyczne metodą PCR.
Leczenie: usunięcie chirurgiczne, elektrokoagulacja, krioterapia. farmakoterapia miejscowa: preparaty zawierające imiquimod, podofilotoksynę i podofilinę.
Choroba Bowena prącia ( inaczej erytroplazja Queyrata ) to rak kolczystokomórkowy in situ, czyli stan przednowotworowy skóry, gdzie komórki rakowe są ograniczone do naskórka i nie inwazją głębiej w tkankę. Charakterystyczne dla niej są płaskie, dobrze odgraniczone, rumieniowe zmiany skórne, które mogą być pokryte strupami lub łuskami. Nieleczona choroba Bowena może przejść w inwazyjną formę raka kolczystokomórkowego, choć ryzyko to jest stosunkowo niskie.
Diagnostyka: specyfikacja wirusa HPV-wymaz ze zmian, badanie genetyczne metodą PCR.
Leczenie: usunięcie chirurgiczne, elektrokoagulacja, krioterapia, farmakoterapia miejscowa: preparaty zawierające imiquimod, 5-fluorouracyl.
Liszaj twardzinowy jest rzadką, przewlekłą chorobą skóry i błon śluzowych o nieznanej etiologii. W obrębie narządów płciowych występuje 10 x częściej u kobiet niż u mężczyzn. Liszaj twardzinowy skóry prącia występuje najczęściej u mężczyzn nieobrzezanych, w średnim wieku. Zmiany pojawiają się najczęściej na żołędzi prącia, często rozszerzają się na wewnętrzną blaszkę napletka. Obraz kliniczny: wykwity pierwotne to białe, wielokształtne, płaskie grudki, które z czasem przechodzą w kremowe, atroficzne i sklerotyczne blaszki. Często obserwuje się pęknięcia, pęcherze krwotoczne, nadżerki i owrzodzenia. Często obserwuje się wtórną stulejkę wymagającą obrzezania. W przebiegu choroby może wystąpić załupek, zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej i zatrzymanie moczu.
Diagnostyka: badanie fizykalne, badanie histopatologiczne zmian.
Leczenie: obrzezanie, miejscowe preparaty sterydowe, leczenie immunosupresyjne.
Zapalenie żołędzi Zoona to łagodne przewlekłe zapalenia żołędzi prącia o nieznanej etiologii, występujące często u nieobrzezanych mężczyzn w średnim wieku. W etiopatogenezie choroby uwzględnia się wpływ wilgoci oraz ocierania skóry prącia. U ponad 50% chorych występują nacieki z komórek plazmatycznych.Obraz kliniczny: pojedyncza, czerwono-brązowa plama o wilgotnej powierzchni, umiejscowiona na żołędzi prącia lub napletku.
Diagnostyka; badanie fizykalne, badanie histopatologiczne zmian.
Leczenie: obrzezanie, krioterapia, laseroterapia.
Grudki perliste (ang. pearly penile papules, PPP) to drobne, niegroźne zmiany skórne na prąciu, dotykające 15% mężczyzn. Mimo że są nieszkodliwe, wielu mężczyzn decyduje się na ich usunięcie. Grudki perliste to niewielkie narośla na prąciu, występujące u około 15% mężczyzn. Są stanem fizjologicznym, nie są chorobą ani objawem choroby. Pojawiają się na prąciu, najczęściej wokół korony żołędzi i w rowku zażołędnym.
Diagnostyka: badanie fizykalne
Leczenie: krioterapia, laseroterapia, elektrokoagulacja.
Jeżeli masz wątpliwości co do rodzaju schorzenia dermatologicznego prącia lub moszny prześlij na adres mailowy: leszek.michalski@stulejka-krakow.pl zdjęcia wykonane telefonem lub aparatem cyfrowym (najlepiej pliki w formacie PDF lub JPEG)
Zdjęcia zostaną przeanalizowane z zachowaniem pełnej dyskrecji i anonimowości - podaj jedynie inicjały lub pseudonim, wiek oraz zwrotny adres mailowy, na który zostanie przesłany wynik konsultacji i zaproponowwany proces diagnostyczny oraz leczenie.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ DO SPECJALISTY
REJESTRACJA TELEFONICZNA:
570 799 766